22.09.2018 - MVDr. Ing. Juraj Torzewski

Hypertrofická kardiomyopatia

Krátke pojednanie o HCM (hypertrofická kardiomyopatia). Aby sa majitelia mačiek necítili ukrátení, pripravil som aj niečo pre nich.

Hypertrofická kardiomyopatia (HCM) je najčastejšie ochorenie srdcového svalu mačiek. Pri HCM následkom genetickej poruchy niektoré časti srdcového svalu pracujú nedostatočne, ich funkciu preberajú zdravé bunky a vlákna myokardu. Charakterizovaná je koncentrickou hypertrofiou ľavej komory (srdcový sval hrubne smerom dovnútra), bez dilatácie a prítomnosti systémového ochorenia. Často sa v pokročilých štádiách objaví dilatácia ľavej predsiene a hyperdynamická funkcia myokardu. Hypertrofia spôsobuje rôzne problémy a v určitom štádiu úplne zamedzí normálnej funkcii srdca a výsledkom je srdcové zlyhanie. Klinické príznaky môžu byť rôzne – sťažené dýchanie (dyspnoe), zrýchlené dýchanie (tachypnoe) sú prvým príznakom začínajúceho edému pľúc alebo hromadenia tekutiny v hrudníku. Tromboembolizmus- znížená rýchlosť prúdenia v srdci a stagnácia krvi v dilatovanej ľavej predsieni často vedie k tvorbe krvných zrazenín, ktoré môžu ešte znižovať plnenie komory, alebo sa môžu uvoľniť a upchať niektorú z ciev, najčastejšie koncový úsek aorty, čo sa prejaví stratou citlivosti v príslušnej panvovej končatine, bolestivosťou, neprítomnosťou pulzu, cyanotickými vankúšikmi a zníženou teplotou postihnutej končatiny. Takže, pokiaľ vaša mačka začne bolestivo mňaučať, ťahá zadnú nohu za sebou, tá je studená a vankúšiky sú bledé, pravdepodobne sa jedná o tromboembolizmus avžaduje si to okamžitý zákrok . Pokiaľ sa trombus vytvorí v pravej predsieni a dôjde k vycestovaniu do pľúc vzniká tzv. pľúcny tromboembolizmus, ktorý sa prejaví prudkým zhoršením dýchania, vznikom edému a veľmi často smrťou.

Poruchy srdcového rytmu sú ďalším nepríjemným následkom HCM, zhrubnutý sval je nedostatočne okysličovaný, tvoria sa jazvy a množí sa väzivo. Pokiaľ dôjde k poškodeniu prevodového systému, objavujú sa rôzne arytmie, predčasné kontrakcie komôr, fibrilácie predsiení, srdcová frekvencia môže stúpať až na viac ako 260/min, diastolické plnenie sa ďalej zhoršuje a systolický objem klesá, do tela sa nedostáva dostatočný objem krvi, objavuje sa slabosť, synkopy a pokiaľ nastane fibrilácia komôr, tak následkom je smrť.

Ochorením sú postihnuté najmä čistokrvné mačky- Maincoon, Ragdoll, - pre tieto plemená sú dostupné aj genetické testy a chovatelia sú s tým veľmi dobre oboznámení, ale často sa vyskytuje aj u ďaľších plemien (napr. britské mačky) a aj u našich bežných európskych krátkosrstých mačiek. U predisponovaných plemien sa robí sonografický skríning na zhodnotenie srdcového svalu, kde sa posudzuje hrúbka stien ľavej komory (podľa literatúry max. 5,5 alebo 6 mm), priemer ľavej predsiene, výtokový trakt ľavej komory, aorta, pohyb a uzatváranie mitrálnych chlopní (chlopne medzi ľavou komorou a ľavou predsieňou), rýchlosť prúdenia v aorte, zmeny v stenách srdca –prítomnosť fibrotizácie a pod. EKG použijeme na zistenie prítomnosti arytmií. Na zobrazenie celkových zmien v hrudníku, prítomnosť edému pľúc je vhodné RTG vyšetrenie.

Pokiaľ je diagnostikovaná HCM, terapia sa nasadzuje podľa závažnosti stavu. Základom sú betablokátory alebo blokátory vápnikového kanála, ktoré znižujú frekvenciu srdca, zlepšujú relaxáciu a spomaľujú remodeláciu srdca, dilatujú cievy a zlepšujú prúdenie krvi. Ďalšie možnosti sú ACE inhibítory (enalapril, benazepril), pri hromadení tekutiny diuretiká a antagonisti aldosterónu. Odporúča sa kvalitná výživa, najvhodnejšie sú krmivá pre kardiakov s optimálnym množstvom l-karnitínu a taurínu, omega mastnými kyselinami a kvalitnou bielkovinou. Týmto dokážeme spomaliť progresiu ochorenia a oddialiť nástup srdcového zlyhania, niekedy o nezanedbateľný počet rokov. Sonografická kontrola sa odporúča pri skríningu jedenkrát ročne, pri diagnostikovanom srdcovom ochorení podľa závažnosti stavu a odporúčania lekára.

Pokračovanie nabudúce...


Späť

Kontakt

Tvoja Veterina

Kempelenova 2
841 04 Bratislava
+421 915 390 806
info@tvojaveterina.sk
Otváracie hodiny
Pondelok
09:00 - 19:00
Utorok
09:00 - 19:00
Streda
09:00 - 19:00
Štvrtok
09:00 - 19:00
Piatok
09:00 - 19:00
Sobota
09:00 - 13:00
Nedeľa
Zatvorené