22.09.2018 - MVDr. Ing. Juraj Torzewski

Máme doma kardiaka (3.časť)

V predošlej časti sme rozdelili pacientov podľa klinických príznakov do kategórii A-D, dnes si povieme, čo si všímať doma.

U psov v skupine A si nemusíte robiť veľké starosti. Určite raz ročne navštívite veterinára, či už kvôli pravidelnej vakcinácii alebo s nejakou drobnosťou. Druhou možnosťou je dohodnúť si ročné kontrolné vyšetrenie. Prítomnosť šelestu sa fonendoskopom zistí veľmi ľahko, ďalší postup závisí od klinického stavu.

Zvieratá v skupine B to majú v podstate rovnaké ako A. Pokiaľ sa už objavil šelest, ale nie sú iné nálezy napr. zväčšené srdce, výrazne zmenená ľavá predsieň alebo komora, stačí nám ročná preventívna prehliadka, ktorá môže zahŕňať RTG, EKG a sonografiu.

V B2 sa už rozsiahlejšiemu vyšetreniu nevyhnete. Veľmi vhodné je skontrolovať funkciu pečene, obličiek a hladiny elektrolytov, najmä pokiaľ je nasadená terapia. Obličky sú pri kardiakoch veľmi často postihnuté ako prvé, súvisí to s hypertenziou a v neskorších štádiách s nedostatočným prekrvením.

Podobné odporúčania platia pre triedu C a D

Doma si všímajte nasledujúce veci:

 • a) Zadýchavanie (dyspnoe) - fyziologická frekvencia dychu u psa je 12-30 za minútu. Dýchanie s otvorenou papuľou v horúcom počasí alebo po záťaži sa volá termické polypnoe, je rýchle a povrchné, pes ho používa na termoreguláciu, nie je prejavom srdcového ochorenia. Dych najľahšie spočítame ak je zviera v kľude, leží na boku alebo sedí. Sledujte pohyb hrudníka, počítajte 15 s, vynásobte počet štyrmi a máte počet dychov za minútu. Ak nám frekvencia stúpa signalizuje to možný problém, ktorého pôvodcom môže byť srdce. Samozrejme existuje množstvo ďalších možných diagnóz, ale tie nie sú predmetom tohto článku.
 • b) Kašeľ – obranný reflex organizmu na dráždenie dýchacích ciest. U kardiakov sa objavuje pri edéme pľúc, vtedy je vlhký, vo vážnych prípadoch sa objaví spenená ružová tekutina, frekvencia dychu prudko stúpa, sliznice sú ľudovo povedané modré. Doslova dochádza kyslík. Ľavá strana srdca nie je schopná zvládnuť pritekajúcu krv z pľúc, tlak v pľúcnych žilách stúpa, tekutina začne presakovať do alveol, prísun kyslíka rapídne klesá. Ošetrenie na klinike je nevyhnutnosťou. Suchý kašeľ sa objaví pri výraznom zväčšení srdca, keď je priedušnica tlačená zväčšeným srdcom smerom ku chrbtici. V tomto prípade je kašeľ vyvolaný mechanickým dráždením, najmä pri rozrušení, štekaní, tešení sa. Podobné je to aj pri kolapse (zúžení) priedušnice.
 • c) Búšenie a nepravidelná činnosť srdca- úder srdca je pozorovateľný na ľavej strane hrudníka. U chudých psov vidíte úder hrotu do steny hrudníka, u ďalších ho cítite po priložení dlane za ľavý lakeť. Fyziologické rozmedzie 70-160/min podľa veľkosti a veku psa, počítanie podobne ako pri dychu, počet úderov za 15 s a vynásobiť štyrmi. U psa sa často vyskytuje respiračná arytmia, ktorá je fyziologická – srdce pri nádychu zrýchli, pri výdychu spomalí. Veľmi častá u dobre trénovaných psov, veľkých plemien a) a brachycefalikov (buldoček, buldog, mops...). Súvisí to s dráždením blúdivého nervu. Pes so závažným ochorením srdca nemá respiračnú arytmiu.
 • d) Zväčšenia brucha – ascites – naplnenie brucha tekutinou, najmä pri zlyhaní pravej strany srdca (pravej predsiene a pravej komory). Mechanizmus vzniku je jednoduchý, pokiaľ pravá strana srdca nestíha pumpovať krv pritekajúcu z celého tela ďalej do pľúc, krv sa začína hromadiť pred pravou predsieňou v žilách a keď sa prekročí ich kapacita, dôjde k presakovaniu a v bruchu sa objaví voľná tekutina. Vznik ascitu je príznakom závažného srdcového zlyhania, vyžadujúceho ošetrenie u veterinára.
 • e) Kardiálna kachexia – vychudnutosť, zlá kvalita srsti. Častá u zvierat s pokročilým srdcovým ochorením, dochádza najmä k strate svalovej hmoty. Príčinou je nedostatočné využitie krmiva následkom nedostatočného prekrvovania žalúdka a čriev. V týchto prípadoch treba kŕmiť kvalitnými bielkovinami (vajíčka, mäso, ryby), pridávať omega 3,6 mastné kyseliny (rybí tuk, losos, treska /nie treska v majonéze/, doplnky ako L carnitín, Q10 a pod.). Vhodné sú veterinárne diety pre kardiakov.
 • f) Spanie po sediačky – pokiaľ vaše zviera zvyklo spať na boku alebo na chrbte a zrazu postáva, spí postojačky alebo v sede opreté o stenu, návštevu veterinára neodkladajte. Takéto správanie býva spojené s rozvojom vážneho edému pľúc, ľahnutie na bok spôsobí hromadenie tekutiny v tej časti pľúc, ktorá je bližšie k zemi. Treba zabezpečiť transport na kliniku s minimálnym stresom, kapacita pľúc je obmedzená, každé rozrušenie môže spôsobiť kolaps.
 • g) Odpadávanie – synkopa-môže byť príznakom vážneho srdcového ochorenia- nepravidelná činnosť alebo nedostatočný výkon srdca spôsobí nedostatočný prísun kyslíka do mozgu, následkom toho dôjde k strate vedomia. Väčšinou je to bez kŕčov, trvá to pár sekúnd. Skontrolujte farbu slizníc a srdcový úder položením ruky na hrudník. Odporúčaná je návšteva veterinára, bude nutné EKG na vylúčenie arytmie a ďalšie vyšetrenie na vylúčenie iných príčin.

Zopár odlišností u mačiek

U mačiek s ochorením srdca sa najčastejšie môžete stretnúť s týmito príznakmi:

 • a) Zadýchavania alebo rýchle dýchanie – frekvencia dychu v kľude je podobná ako u psa 12-30/min, mačka normálne nedýcha s otvorenou papuľou a vyplazeným jazykom. Ak takéto niečo pozorujete a frekvencia dychu prudko stúpa, neváhajte a navštívte veterinára. U mačky často dochádza k tvorbe voľnej tekutiny v hrudníku, ktorá obmedzuje dýchanie, ide o život ohrozujúci stav.
 • b) Zlá kondícia, chudnutie, letargia – časté u mačiek s ochorením srdca, ale nie špecifické. Treba vylúčiť ďalšie možné ochorenia.
 • c) Anorexia – u mačiek s kardio problémom častá, následok nedostatočného prekrvenia čriev, klesá využitie potravy, vhodné kŕmiť kvalitnú stravu s vyšším obsahom bielkovín a tukov, viackrát denne.
 • d) Paralýza panvových končatín (jedno alebo obojstranná) - ak zrazu prestane chodiť, alebo jednu panvovú končatinu (zadnú nohu) ťahá za sebou, mňaučí, skontrolujte vankúšiky a teplotu nohy. Ak sú modré alebo biele (porovnajte s inou nohou), noha je studená, pravdepodobne došlo k vytvoreniu trombu v cieve (upchatiu cievy). Je to častá komplikácia srdcového ochorenia u mačiek, stav je bolestivý, vyžadujúci si terapiu u veterinára. Prognóza je relatívne dobrá.
 • e) Kašeľ – u mačiek s ochorením srdca veľmi zriedkavý. Ak sa objaví, je to signál, že stav je veľmi vážny.

Upozornenie na záver: Článok je len rýchly prehľad, neslúži ako diagnostický postup.

Pokračovanie nabudúce.


Späť

Kontakt

Tvoja Veterina

Kempelenova 2
841 04 Bratislava
+421 915 390 806
info@tvojaveterina.sk
Otváracie hodiny
Pondelok
09:00 - 19:00
Utorok
09:00 - 19:00
Streda
09:00 - 19:00
Štvrtok
09:00 - 19:00
Piatok
09:00 - 19:00
Sobota
09:00 - 13:00
Nedeľa
Zatvorené