22.09.2018 - MVDr. Ing. Juraj Torzewski

Toxoplazmóza

Toxoplazmóza je neslávne známe infekčné ochorenie prenosné na človeka, pred ktorým majú strach predovšetkým nastávajúce mamičky. Spôsobuje ju Toxoplasma gondii, vnútrobunkový parazit, ktorý môže nakaziť teoreticky všetky teplokrvné živočíchy.

Aby sa ale mohol rozmnožovať potrebuje mačku. Výskyt T. gondii v populácii mačiek je vysoký, až 50 % voľne sa pohybujúcich mačiek (a to nie sú len tie kontajnerové bezdomovkyne zo sídliska, ale každý rodinný miláčik ktorý má možnosť chodiť na občasné výlety von) má pozitívny test na protilátky. A práve tieto výsledky bývajú častým dôvodom toho, že sa rodina rozhodne svojho zvieraťa zbaviť. My by sme ale doma uprednostnili práve takúto „pozitívnu“ mačku. Pýtate sa prečo?

Mačka sa môže toxoplazmou nakaziť zožratím nakazeného hlodavca alebo iného nespracovaného mäsa, v prípade mačiatka príjmom materského mlieka od chorej matky. Nakazená mačka je síce celoživotným nositeľom parazita, ale pre človeka je nebezpečná jedine v štádiu, keď vo svojom truse vylučuje oocysty (vajíčka). K ich vylučovaniu dochádza spravidla 3-10 dní po nakazení. Po tomto období už 97% mačiek oocysty počas svojho života nikdy nevylúči (zvyšné 3 % tvoria mačky v ťažkej imunosupresii napr. terapii cyklosporínom po transplantácii obličky a pod) a sú teda pre majiteľov úplne neškodné.

V čom je toxoplazmóza nebezpečná pre človeka?

Pre T. gondii sme my ľudia medzihostiteľom tak, ako ktorýkoľvek iný cicavec. Po prijme oocýst tráviacim traktom sa u nás v rôznych tkanivách (najčastejšie nervové tkanivo, svaly a vnútorné orgány) vytvárajú tzv. tkanivové cysty.

Nákaza prebieha u zdravého človeka spravidla bezpríznakovo, len v niektorých prípadoch sa objavujú príznaky podobné chrípke. U osôb s oslabenou imunitou ako sú pacienti s AIDS, staršie osoby alebo pacienti po transplantácií, môže mať infekcia veľmi ťažký priebeh. Najväčšie riziko predstavuje toxoplazmóza pre tehotné ženy. K infekcii nenarodeného plodu dochádza dva až tri týždne po nakazení sa pôvodne zdravej (na protilátky negatívnej) matky. Pokiaľ dôjde k infekcii matky v prvom alebo druhom trimestry tehotenstva, môže byť následkom potrat, predčasný pôrod, prípadne poruchy nenarodeného plodu. Najčastejšie sa vyskytujú ťažké neurologické ochorenia, vývojové chyby alebo poruchy zraku.

Ako teda vieme, že mačka s pozitívnymi krvnými testami nie je nebezpečná?

Organizmu mačky trvá 2 až 3 týždne od nakazenia, kým zareaguje na prítomnosť parazita vytvorením protilátok. Na základe toho čo bolo popísané vyššie teda vyplýva, že v čase keď už sme schopní v krvi zachytiť protilátky proti Toxoplasme má dané zviera nákazlivú fázu ochorenia za sebou a nebude už pre Vás v budúcnosti (s výnimkou stavu veľmi vážneho oslabenia imunity) nebezpečná.

Výsledky krvi Vášho miláčika boli negatívne?

Ak teda máte doma mačku ktorá sa s ochorením ešte nedostala do kontaktu a chcete sa cítiť v bezpečí, môžeme odporučiť obmedzenie jej životného priestoru na interiér vášho bytu alebo domu, kŕmenie tepelne upravenou (zahriatie nad 67°C), premrazenou alebo komerčne spracovanou (granule, konzervy) stravou a dodržiavanie hygieny pri čistení jej toalety. Žiaľ, žiadna možnosť vakcinácie alebo inej spoľahlivej formy prevencie v súčasnosti neexistuje.

Ako spoznáte, že sa Vaša mačka mohla práve nakaziť?

Čerstvo nakazená mačka nemusí vykazovať žiadne alebo len minimálne príznaky. Niekedy sa však objavujú nervové príznaky (kŕče, nekoordinovanosť pohybov), tuhosť svalov, dýchacie problémy, problémy s očami, hnačka, zvýšená teplota, nechutenstvo alebo strata hmotnosti. Aby sme Vás ale príliš nevystrašili, väčšina prípadov nakazenia sa toxoplasmózou u ľudí nepochádza priamo od ich domáceho miláčika. Oveľa častejšie je nakazenie sa neumytým ovocím a zeleninou, nedostatočne tepelne upraveným mäsom, nepasterizovaným mliekom alebo príjmom vajíčok zo zeminy alebo piesku pri práci/hre v záhrade. Oocysty totiž ostávajú vo vlhkej zemi aktívne až 18 mesiacov!

Na záver ešte malá zaujímavosť:

Bolo zistené, že Toxoplasma gondii manipuluje správanie svojho medzihostiteľa (človeka nevynímajúc) znížením jeho vnímavosti na potencionálne nebezpečné situácie. U potkanov dokonca mení prirodzený odpor k miestam poznačeným pachom mačacieho moču na príťažlivosť. Zvyšuje tak svoje šance, že sa dostane tam kam potrebuje... do pre ňu vysneného prostredia tráviaceho aparátu mačky.


Späť

Kontakt

Tvoja Veterina

Kempelenova 2
841 04 Bratislava
+421 915 390 806
info@tvojaveterina.sk
Otváracie hodiny
Pondelok
09:00 - 19:00
Utorok
09:00 - 19:00
Streda
09:00 - 19:00
Štvrtok
09:00 - 19:00
Piatok
09:00 - 19:00
Sobota
09:00 - 13:00
Nedeľa
Zatvorené